Polka képzés

A projekt bemutatása:

A POLKA a Ritka Betegséggel élők Európai Szövetségének (EURORDIS) és partnerei által koordinált projekt. Társfinanszírozásban valósul meg a 2008-2013 közötti EU DG Sanco Népegészségügyi Programjával. A 3 évre tervezett projekt 2008 szeptemberétől 2011 szeptemberéig tart.

A projekt modern és szórakoztató módszerek segítségével erősíti a betegek és képviselőik érdekérvényesítő képességét, hogy saját ügyük valódi harcosaivá válhassanak. A tevékenységek általánosabb jellégénél fogva viszont nem csupán az érintett betegek, hanem a témák iránt érdeklődő laikusok vagy szakemberek számára is érdekes információkkal és élménnyel szolgálhat.

A terv szerint a projekt keretében 600-1000 játékot szervezünk Európa szerte, 27 ország bevonásával, 21 nyelven, országonként minimum 80 résztvevővel!

A témák a ritka betegséggel élők jelenlegi és jövőbeli politikáját meghatározó fontos közvélemény-kutatási adatokkal is szolgálnak. Ezek lehetővé teszik a betegek ellátását illetően kiemelten fontos etikai kérdéskörökkel kapcsolatos álláspont kialakítását.

Mindezek segítenek meghatározni az alakuló Tudásközpontok és Szakértői Hálózatok tevékenységköreit és alapelveit.

A projekt hazai bevezetéséhez a Ritka és Veleszületett Rendellenességgel élők Országos Szövetsége ingyenes képzést szervez a játékok moderátorai számára, melyre minden érdeklődő jelentkezését várjuk!

A módszer:

A játékok 5-8 fős csoportban egy moderátor segítségével játszhatóak. A témakörök feldolgozásához két különböző módszert alkalmazunk.

A társas játék jellegű „Dönts játszva!” módszert, az ECSITE (Tudományos Múzeumok Európai Hálózata) alkalmazta az emberiséget érintő általános kérdéseket felvető témakörökre. Eredetileg azért fejlesztették ki, hogy komplex kérdésekben ismerhessék meg a lakosság véleményét és a vita folyamatát, elősegítve a demokratikus döntéshozatalt az USA-ban. A projekt az említett ritka betegséggel élőket különösen érintő témakörökkel bővült, az ECSITE-tal együttműködésben. A játék során modern és szórakoztató formában szerezhetsz információkat, alakíthatod saját és társaid véleményét, vitathatod meg az élet valóban nagy kérdéseit.

A Tudásközpontok témakörnél a téma jellegénél fogva, a párbeszéden alapuló Delfi-módszert alkalmazzuk majd. Ez a témakör még kidolgozás alatt áll.

Minden játék végén értékelő lapon lehet szavazni az adott kérdésekről, melyeket a projekt honlapjára feltöltve összehasonlítható adatokat kapunk, lehetővé téve az egyes országok, betegcsoportok és laikusok közötti eltérések és hasonlóságok kimutatását.

Részletekért látogass el a honlapra: www.playdecide.eu

A képzés célja:

-A ritka betegséggel élőket érintő háttér információk megismertetése,

-A játékok során feldolgozott kérdések jelentőségének megismertetése,

-A játék vezetéséhez szükséges készségek, képességek, módszerek elsajátítása,

-A saját kommunikációnk, érvelési technikánk fejlesztése.

A képzés ütemterve:

A képzés egy projektindító workshoppal veszi kezdetét, majd a kidolgozott további 6 témakörben rövidebb, 3 órás workshopokat tervezünk, ahol a témakörökhöz kapcsolódó háttér információk mellett lehetőség lesz az adott játék saját élményű kipróbálására, a tapasztalatok és kérdések megvitatására.

A workshopok megajánlott időpontjai (az első alkalmon közös megegyezéssel még változtathatóak):

2010. 03. 27. 11:00-17:00 Projektindító workshop, az Eurordis meghívott vendégeivel (tolmácsolás megoldott), fókuszban: Őssejt kutatás

2010. 04. 14. 16:00-19:00 Fókuszban: Újszülöttek szűrése

2010. 05. 19. 16:00-19:00 Fókuszban: Diagnózishoz, információhoz jutás, genetikai konzultáció

2010. 09. 22. 16:00-19:00 Fókuszban: Beültetés előtti genetikai diagnosztika

2010. 10. 12. 16:30-19:00 Fókuszban: Határon átívelő egészségügyi ellátás

2010. 11. 10. 16:30-19:00 Fókuszban: Meghatározható-e az egy betegre költhető költségvetési limit?

2010. 11. 24. 16:30-19:00 Fókuszban: Tudásközpontok feladatai

A workshopok helyszíne a RIROSZ iroda (Nagyvárad téri metrómegállótól 2 percre)

A képzés feltételei:

A képzésre jelentkezhet minden nyitott és segíteni vágyó érdeklődő. Diploma és nyelvtudás nem feltétel. A képzés ingyenes, csupán azt várjuk, hogy a jelentkezők mind a 7 témakörben min. 1 játékot szervezzenek saját ismeretségi körük bevonásával, melyeknek dokumentációját a projekt vezetőjének átadja.

A résztvevők számára a rengeteg fontos információs, tapasztalatszerzés és élmény mellett oklevelet és referencia levelet tudunk felajánlani!

Jelentkezés módja:

A mellékelten küldött jelentkezési lapot kérjük kitöltve küldjétek el Boncz Beátának:

E-mail: info@rirosz.hu

Posta cím: 1089 Budapest Orczy út 2.

Telefon: 06 1 788 3881

Várunk mindenkit szeretettel!

WWW.RIROSZ.HU